Přichází Mikuláš! Nepřecpávejte děti čokoládou, radí nutriční terapeutka

TV Nova_Mikulas

V televizních novinách na TV Nova 27. listopadu 2013 proběhl rozhovor s Věrou Boháčovou, DiS., nutriční terapeutkou Fóra zdravé výživy, na téma Mikuláš.

Z hlediska střídmého stravování jsou obávanými svátky Vánoce. Obžerství ale přichází daleko dříve. Jedním ze svátků, na který se v souvislosti s přejídáním zapomíná. Mikuláš, svátek tradičně spojený s nadílkou nejrůznějších dobrot. Tím jsou ohroženy především děti.

Odměna za zazpívanou písničku nebo odrecitovanou básničku, ale hlavně za celoroční chování bývá od Mikuláše košík dobrot. Z pohledu zdravé výživy většinou nic zdravého tyto pamlsky nepřinášejí.

Typický průměrný obsah mikulášské punčochy obsahuje: 10 ořechů, 2 malé mléčné čokolády, sáček tvrdých bonbónů, 2 mandarinky, plněný perník, čokoládový čert, 2 lízátka. Tato ještě celkem přijatelná nadílka má 9 500 kJ, takové množství ale přesahuje doporučený celodenní příjem energie pro většinu dětí do 13 let.

“Cukrovinky nebo pochoutky obsahují přemíru tak zvaných nasycených tuků některé i tuky, kde jsou obsaženy ještě transmastné kyseliny,” tvrdí nutriční terapeutka Věra Boháčová. Tyto kyseliny jsou pro lidský organizmus nejhorší. Zvyšují hladinu cholesterolu a najdeme je hojně ve ztužených tucích. Při výběru čokolády bychom se tedy měli zaměřit na to, aby jich neměla více ne 5%.

A co v punčošce děti tolik neohrozí? Bonbony, pokud to budou želatinové, v nějakém malém množství nebo celozrnné sušenky. Když budete dětem dopřávat pamlsky navíc, nezapomeňte je také každý den zvednout od televizí a nechte je pořádně vyběhat.

Zdroj: www.tn.nova.cz

Reportáž s rozhovorem si můžete prohlédnout zde.