Další doplněné prezentace z Celostátní odborné konference – mýty trendy ve výživě

Nabízíme Vám další doplněné prezentace z letošní Celostátní odborné konference. Nejprve ale dovolte ještě několik slov k dalším blokům přednášek:

Druhý blok přednášek uvedl doc. Pavel Kohout, člen FZV a také zakladatel a odborný garant Institutu kávy, tématem mýty o kávě. Jestli byl v sále někdo, do do této chvíle ještě pochyboval o příznivých účincích kávy na náš organizmus, po tomto sdělení to nemohl být už snad nikdo. Dalším sdělením byly mýty o klinické výživě od Mgr. Jitky Tomešové, následované přednáškou na téma překyselení organizmus, které přednesla Bc. Tamara Starnovská. Kdo čekal opěvování nového trendu, musel být zklamán. Překyselení organizmu tak, jak je často prezentováno, bylo “rozstříleno” na kusy. Neméně aktuálním tématem byla další přednáška, tentokrát z úst profesorky Jany Dostálové, na téma mýty o mléce a mléčných výrobcích (škoda, že čas konference nebyl nafukovací…). Téma alkohol a zdraví přednesl RNDr. Pavel Suchánek. S lehkou nadsázkou reagoval na aktuální šířené informace o škodlivosti jakéhokoli množství alkoholu na náš organizmus. Následovalo neméně zajímavé sdělení od PharmDr. Lenky Dundelové na téma interakce léků s výživou. Posledním sdělením bylo snad nevyčerpatelné téma mýty o redukčních dietách, které shrnula Eva Chocenská.

Po poslední přestávce přišlo na řadu studium. Tedy sdělení o tradici studia odborníků v Brně, které představila MVDr. Halina Matějová. Následovala přednáška Lucie Grossové, DiS., výherkyně naší studentské soutěže, kterou jsme v rámci organizování konference vyhlásili. Vítězka si odnesla finanční výhru a přijala naše pozvání, aby svou práci prezentovala na konferenci. Povedlo se :-).  Kdo setrval až na úplný závěr konference (a byla to většina :-)), nemohl být zklamán. Pozvání totiž přijala paní Markéta Grosmanová, která vedla diskusní přednášku na téma výživa a média. Posluchači tak mohli nahlédnout prostřednictvím této zkušené novinářky tzv. “na druhou stranu”, tedy pod pokličku toho, jak se v různých redakcích řeší články a příspěvky o výživě. Byla to naprosto důstojná tečka za letošní Celostátní odbornou konferencí – mýty a trendy ve výživě.

Ještě jednou díky všem všem přednášejícím za jejich sdělení, partnerům za jejich podporu a neposlední řadě všem účastníkům za účast, a budeme se těšit při dalším ročníku na shledanou.

 

Celostátní odborná konference – mýty a trendy ve výživě, IKEM, 15. října 2014

Program:

08:30 – 9:00
Prezence

9:00 – 9:10
Zahájení konference – Bc. Tamara Starnovská, TN Praha, VNP ČAS, FZV

09:10 – 9:30
20 let Fóra zdravé výživy – 
MUDr. Jan Piťha, CSc., LVA IKEM, FZV

9:30 – 9:50
Vývoj výživových doporučení – Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc., LVA IKEM, FZV

9:50 – 10:10
Trend levných potravin a jídelníčků – Věra Boháčová, DiS., RNT, FZV, VNP ČAS

10:10 – 10:30
Mýty o tucích ve výživě – Doc. Ing. Jiří Brát, CSc., ČSCH

10:30 – 10:50
Trendy a mýty ve výživě diabetiků – MUDr. Pavla Piťhová, Interní klinika FN Motol Praha a 2. LF UK

10:50 – 11:10
Přestávka

11:10 – 11:30
Mýty o kávě – Doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D., Institut kávy, FZV

11:30 – 11:50
Mýty o klinické výživě – Mgr. Jitka Tomešová, DiS., RNT, TN Praha, VNP ČAS

11:50 – 12:10
Překyselení organizmu – hrozba nebo mýtus? – Bc. Tamara Starnovská, TN, VNP ČAS, FZV

12:10 – 12:30
Mýty o mléce a mléčných výrobcích – Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc., VŠCHT Praha, FZV

12:30 – 12:50
Alkohol a zdraví – novinky – RNDr. Pavel Suchánek, IKEM, FZV

12:50 – 13:10
Interakce léků s výživou – PharmDr. Lenka Dundelová; PharmDr. Alena Linhartová, TN Praha

13:10 – 13:30
Mýty o redukčních dietáchEva Chocenská, RNT, TN Praha

13:30 – 14:20
Přestávka, oběd

14:20 -14:40
20 let studia výživy na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity, Brno – MVDr. Halina Matějová, Katedra výživy člověka, LF MU Brno

14:40 – 15:00
Obsah soli v potravinách a její spotřeba ve stravě obyvatelstva ČR – vítězný studentský projekt – Lucie Grossová, DiS., studentka MENDELU Brno

15:00 – 15:20
Výživa a média – Markéta Grosmanová, vedoucí redaktorka

15:20
Závěrečné slovo, zakončení konference