Kolik stojí Vánoce? 5 tisíc a 3 kila

Češi utratí za Vánoce v průměru 5 tisíc korun na osobu, což pro rodinný rozpočet představuje zátěž 10 až 20 tisíc korun, v závislosti na počtu členů. Finanční náročnost je kompenzovaná požitkem z dobrého jídla a radostí z dárků. Pachuť ale zůstává z nabraných kil, která radostí korunovaná nejsou. Přemíra cukru, živočišných tuků a nedostatek pohybu se zhmotní do 3 kil, která podle zkušeností odborníků průměrně každý z nás během vánočního období přibere. A nejsou to jen kila navíc. Konec roku může být rizikový i s ohledem na hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak, cukr v krvi. Přitom stačí vědět, jak na to – odborníci z Fóra zdravé výživy sestavili rádce pro letošní Vánoce, díky kterému si je naplno užijete a odnesete si z nich dobrý pocit bez nabraných kil a dalších zdravotních neduhů.

„Blíží se konec roku, který je již tradičně zátěží nejen pro naše zažívání, ale také váhu a celkový zdravotní stav“vysvětluje nutriční terapeutka Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy a upozorňuje na fakt, který si většinou neuvědomujeme: „Zátěžové období začíná už na začátku prosince pečením vánočního cukroví
a mikulášskou nadílkou a končí až po Novém roce.“
 Zdaleka se tak nejedná o jednorázovou oslavu, ale
o měsíční nabourání běžného režimu, snížení pohybové aktivity, a to už může zdravotní stav výrazně negativně ovlivnit. Polovina dospělých Čechů nemá svou optimální tělesnou hmotnost (trpí nadváhou či obezitou), registrovaných diabetiků už je více než 850 tisíc, naprostá většina z nich je diabetiků 2. typu a většina z nich musí také řešit svou tělesnou hmotnost (ve smyslu nadváhy a obezity). Téměř 70 % dospělých Čechů trápí vyšší hladina cholesterolu v krvi. A tyto zdravotní problémy trápí také velké množství dětí. „Stravování v období adventu a konce roku by mělo být aktuálním zdravotním stavem ovlivněno tak, aby se jednotlivé rizikové parametry dále neprohloubily,“ uvádí Bc. Tamara Starnovská, vrchní nutriční terapeutka TN a členka Fóra zdravé výživy. „Obecně můžeme říci, že i v průběhu svátků by se naše strava měla řídit zásadami správné životosprávy, dobrým pomocníkem nám může být třeba potravinová pyramida. Ve stravě je dobré všímat si zejména množství cukru a sladkostí, alkoholu, tuků, zejména těch nasycených a soli, zkrátka mít na paměti, že potraviny z vrcholu pyramidy by neměly ve stravě převažovat“,upřesňuje Bc. Starnovská. Českou potravinovou pyramidu představilo Fórum zdravé výživy v polovině letošního roku a včetně formátů ke stažení je k dispozici zde.

Vánoce jsou především svátky klidu a míru, není ale důvod si odpírat ani radost z dobrého jídla, které si vychutnáme se svými nejbližšími. To ovšem neznamená, že se projíme k nepřiměřené únavě, nadbytečným kilogramům a vyššímu riziku infarktu a mrtvice. Není třeba zakazovat si vše oblíbené, ale najít cestu, alternativy, jak si svátky užít se vším všudy a přitom nezhoršovat svůj zdravotní stav. Následující rádce prozradí, jak se vyhnout největším (nejen) vánočním prohřeškům, ke kterým patří příliš vysoký energetický příjem, nadměrná konzumace nasycených mastných kyselin, alkoholu, vysoký příjem soli a nadbytek jednoduchých cukrů.

 

Na co se zaměřit

Proč

Benefit pro vás

Připravte si předemnákupní seznam Nakoupíte tak jen to, co opravdu potřebujete a budete odolnější proti nástrahám v regálech supermarketů, které pobízejí k nákupu potravin, které vůbec nepotřebujete. Ušetříte kalorie i obsah peněženky. Nakoupíte to, co chcete vy, ne to, co vám nutí nabídka v obchodech.
Vybírejte „zobání“s vhodnějším složením – např. místo smažených přesolených chipsů upřednostněte nesolené oříšky, mandle apod. Ideální variantou jsou např. zeleninové hranolky s jogurtovým dipem Slané „dobroty většinou jíme „jen tak“ mezi jídly, u televize apod. Jde tedy hlavně o to, aby v misce bylo něco k dispozici, obsah je až na druhém místě. Snížíte významně příjem soli a tuků, navíc ušetříte organismus zbytečné zátěže spojené s trávením nezdravých látek vznikajících při smažení. Oříšky navíc obsahují prospěšné omega 3 mastné kyseliny, které našemu tělu prospívají!
I u nich ale musíte díky vyšší energii kontrolovat množství, u zeleniny kontroly netřeba J
Pokud se neobejdete bezuzenin, upřednostňujte kvalitní šunku s vysokým obsahem masa před salámy, párky a paštikami. Čím více masa, tím méně tuku, nevhodných náhražek a přídatných látek. Záměnou 100 g salámu za 100 gramů šunky nejvyšší kvality přijmete přibližně o 20 g nasycených mastných kyselin méně, navíc zkonzumujete zhruba poloviční množství soli.
Ke každému jídlu si dejte porci ovoce nebo zeleniny. Vláknina obsažená v ovoci a zelenině napomáhá trávení a dodá tělu potřebné vitamíny a minerální látky. Těžší jídla se vám budou lépe trávit
a navíc zkonzumovaná zelenina a ovoce napomůžou pocitu nasycení
a automaticky tak sníte menší porci.
Upřednostňujte rostlinnéoleje a tuky před živočišnými. Vhodné alternativy jsou dostupné pro vaření i pečení. Tuky rostlinného i živočišného původu do jídelníčku patří. Ty živočišné ale konzumujeme ve výrazném nadbytku, proto tam, kde je to možné použijte raději kvalitní oleje nebo výrobky z nich. Zvýšíte příjem nenasycených mastných kyselin a naopak snížíte množství těch nasycených, což prospěje vašemu zdraví. Pozitivní je i nižší spotřeba cholesterolu.
Vánoční cukrovíkonzumujte s mírou
a nekombinujte ho s dalšími sladkostmi.
Množství cukru a tuku přijaté v cukroví je pro organismus velká zátěž. Vzdát se ho by ale o Vánocích pro většinu z nás byl problém. Čokoládu, bonbony a podobné sladkosti si ale odříct můžeme. Snížíte množství přijaté energie, cukrů
i tuku mnohdy nevhodného složení. Předejdete tak přibírání nadbytečných kilogramů.
Nezapomínejte na dostatek mléčných výrobků, upřednostňujte ale jejich polotučné varianty, nejlépe zakysané, vysokotučným a smetanovým se raději vyhýbejte. Tučné mléčné výrobky, zejména smetana, obsahují velké množství živočišných tuků, jejichž konzumaci bychom měli omezovat. Pochutnáte-li si na 20% eidamu namísto 40%, snížíte o polovinu příjem nasycených mastných kyselin, kterých máme ve stravě velký nadbytek.
Hýbejte se! Pohyb podporuje metabolismus
a posiluje imunitu.
Budete se cítit lépe a spálíte nadbytečné kalorie!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabulku rozšířenou o praktické tipy k jednotlivým radám najdete zde. A jedna praktická ukázka pro vás:

Vyměnte při sledování televize chipsy za zeleninové hranolky s čenekovým dipem. Připravili jsme pro Vás porovnání, kolik si můžete místo malého množství chipsů dopřát zeleniny s dipem. Recept a porovnání hodnot najdete zde. Pro názornou ukázku koukněte na fotky – 1234.