Mléko a mléčné výrobky ve výživě

slovník A B C D E F G H CH I K L M O P R S T V Z Ž

Mléko a mléčné výrobky patří mezi základní skupiny potravin. Doporučujeme, aby mléko nebo mléčné výrobky byly každodenní součástí jídelníčku starších a dospívajících dětí. Je to komplexní potravina, obsahující všechny tři základní živiny (bílkoviny, tuky a sacharidy), prakticky celé spektrum vitamínů (s výjimkou vitamínu C) a je důležitým zdrojem dobře vstřebatelného vápníku a dalších důležitých minerálních látek.
Ceněn je především obsah vápníku, který je nutný pro správný vývoj kostí. Rovněž obsah bílkovin je důležitý, zvláště v případech, kdy v jídelníčku z různých důvodů vynecháváme maso. Mléko a mléčné výrobky mají nezaměnitelnou roli pro kvalitu kostry. Požadavky na vápník závisí na věku, doporučená hodnota pro dívky ve věku od 12 – 18 let je přibližně okolo 1200 mg Ca denně. Pro vstřebávání vápníku je velmi důležitý vitamín D. Obsah vápníku v kostech je jedním z rozhodujících činitelů kvality života ve stáří, protože jeho nedostatek je úzce spojen s osteoporotickými zlomeninami.
Mléko již od dětství hraje významnou ochrannou roli ve vztahu k osteoporoze, protože vstřebávání vápníku klesá věkem. Proto je vhodné konzumovat dostatek vápníku v mladém věku, když ho organismus dovede maximálně využít.
Mléčné výrobky dodávají organismu 50 až 70 % celkového příjmu vápníku. Důležité je vědět, že mléko a mléčné výrobky se významně podílí na denním vstřebávání železa, a to asi 10%.
Z důvodu nežádoucího zvyšování spotřeby tuku doporučujeme zařadit mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku. Nízkotučné mléko a mléčné výrobky mají řadu předností. Mléko a mléčné výrobky, především zakysané, s nízkým obsahem tuku pod 2% mají svůj podíl v prevenci nádorových onemocnění i srdečních a cévních chorob. Nízkotučné mléko a mléčné výrobky dokonce mohou snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Alergie

Jako vše, s čím přichází lidský organismus do styku, může být i mléko zdrojem obtíží. Nejčastěji přichází v úvahu průjem jako projev nesnášenlivosti mléčného cukru – laktózy. Tato nesnášenlivost může být vrozená, což je ovšem velice vzácné, spíše se jedná o alergii získanou, nejčastěji po těžkých průjmových onemocněních, kdy je poškozená sliznice tenkého střeva, a tím i enzym, který mléčný cukr rozkládá.
Dalším možným důsledkem výživy kravským mlékem je rozvoj alergie na bílkovinu mléka.
Projevy potravinové alergie mohou být velice pestré – od zvracení a průjmu přes kožní projevy až k postižení dýchacího ústrojí. V léčbě alergie je kravské mléko nahrazováno preparáty, v nichž je bílkovina kravského mléka nahrazena bílkovinnými štěpy. Ty snižují alergickou reakci na tyto přípravky. Alergie je naštěstí ve většině případů přechodná a příznaky mizí, ale alergická dispozice obvykle přetrvává.