Moderní výživa v praxi pro těhotné, kojící ženy a děti

Moderní výživa v praxi pro těhotné, kojící ženy a děti

Petr FOŘT

Jak se stravovat v těhotenství, aby prospívala maminka i dítě? Co posléze dopřávat dětem, abychom výživou podpořili zdravý vývoj dětí? Právě na tyto otázky se snaží najít P. Fořt odpovědi ve své knize.

Kniha obsahuje následující kapitoly – Úvod, Co nás čeká ve výživě po roce 2000, Výživa v těhotenství, Výživa kojící ženy, Praktické problémy výživy, Výživa dítěte (0-15), Zbožíznalectví aneb Víte co jíte?, Zajímavosti ze světa výživy a potravin, Některé (další) alternativní přístupy ke stravování, Stravování malých sportovců, Diety pro potravinové alergiky a Výživa tělesně postiženého dítěte.

Názvy kapitol jsou asi to nejzajímavější, co v knížce je, pokud nehledáme senzace a nenásledujeme ublížený pocit nepochopeného autora, případně sentence – Muži střídají milenky, ženy diety, přitom obojí má přirozené důvody.

V Úvodu (neobvykle dlouhý, nicméně neobvykle důležitý) autor hořekuje nad tím, že s ním recenzent nesouhlasil a že jeho knížka nebyla přijata pediatry – odborníky na výživu. To však při veškeré snaze nejde – viz např. následující : … Dítě ve věku do 3 let citlivě vnímá, jakou stravu konzumuje, a to asi proto, že si zachovává přirozenou schopnost správně vybírat pro něj příznivé pokrmy…, … Chronické či dokonce akutní vážné dietní chyby, k nimž došlo v průběhu těhotenství, jsou nebo mohou být jednou z hlavních příčin těhotenských a poporodních komplikací a poruch zdraví matky nebo i dítěte…,… doporučení pro těhotné: …nepijte vodu z vodovodu ani z ní nevařte…, nikdy nedržte hladovku s výjimkou krátkého několikahodinového období /tím je například úplněk a novoluní – ale v případě, že se necítíte dobře, raději se trochu najezte/…, nikdy se nesnažte zhubnout, naopak…, …konzumní kravské mléko lze nahradit nápojem připraveným ze sušené syrovátky…, …v průběhu těhotenství není nutné (ani vhodné) zvýšit objem stravy, protože energetické nároky tohoto období jsou relativně nízké…, …součástí stravy by mělo být plánované užívání potravinových doplňků… Autor brojí proti masu, ale najednou se objeví sentence – Konzumujte mírně víc železa jako prevenci těhotenské chudokrevnosti (vyšší obsah dobře vstřebatelného železa najdete v játrech a hovězím mase)… Rada pro pacientky s těhotenskou cukrovkou: vyzkoušejte podávání zinku, chromu a jódu, berte si také Pyridoxin a Thiamin. Na různých místech můžete číst – mléko zůstává jednou ze základních potravin pro batolata a děti předškolního věku… versus … Proti osteoporóze není mléko vhodné stejně jako použití doplňků s vápníkem anorganického typu. Pozitivně působí pohyb, zelenina, obiloviny, vláknina, hovězí maso, zinek, hořčík, draslík, vitamin C, přírodní prekurzory hormonů…

Rada pro pacientky v kojení je úžasná: Celá řada léků je kontraindikována (zakázána), především ty, které jsou radioaktivní (!!), Rada pro děti: Děti nemohou v průběhu prvních několika měsíců jíst tuhou stravu, protože 1. sací reflex zabraňuje krmení lžičkou.

Praktické problémy v otázkách a odpovědích (tedy skutečně vybrané otázky a odpovědi dr. Fořta): ..výhodou bonbónů z lékárny (byť jsou drahé), je to, že jsou z glukózového cukru (nikoliv z řepného)…, rozdíl celiakie a osob citlivých na lepek: ..tmavé pečivo by nebylo řešením, zkuste nabídnout balený celozrnný tmavý chléb dovážený z Německa…, … kodein podporuje srdeční činnost a zlepšuje využití stravou přijatých tuků…

Klady: O

Zápory: Knížka, není schopná nikomu poradit, pouze kupí přejaté informace bez názoru, místy se objeví pravdivé informace, většinou však vyniká chybění jakéhokoliv konzistentního názoru autora, za který by se musel odborně postavit.

Závěrem bych použil citace z knihy: Nikdy nic není jednoznačně dobré ani jednoznačně špatné – snad kromě této knihy. Rozhodně nemohu doporučit.

Základní údaje o knize:

Název Moderní výživa v praxi pro těhotné, kojící ženy a děti
Autor Petr Fořt
Nakladatelství Metramedia Praha
Rok 1. vydání 2000
ISBN 80-238-5885-8