Tak co mám jíst?
Tak co mám jíst?
RNDr. Petr FOŘT
Otázku z titulu knihy si klade každý, kdo si ve snaze dopřát si na talíři to, co je pro jeho zdraví nejlepší, hledá odpovědi v nejrůznějších publikacích. Proto jsme se v této recenzi podívali na to, zda kniha opravdu přináší hledané (a fundované) odpovědi.
Knížka obsahuje 420 stran poznámek kritických prakticky ke všemu, co kdy bylo napsáno, přičemž se autor opírá o názory protivníků, s nimiž v jiných částech nesouhlasí, kapitoly se nazývají Můj život s výživou, Základní fakta (Fakta, fakta a zase fakta, Co je to „zdravá“ výživa), Reálná výživa, Kritická analýza výživy, Alternativní výživové styly a specifické dietní režimy, Metabolická typologie, Prospěšné potraviny, Sporné potraviny, Speciality, Vitaminy a minerální látky, Příjem tekutin a nápoje, Strava v těhotenství, Výživa dítěte – výživa na scestí, Stáří – výživa a nemoci, Obezita a strava, Hygiena potravin a některé potenciálně rizikové látky, Závěry a souhrn obecně platných doporučení.
Již na 22. straně se objeví: Děkuji čtenářům, kteří navzdory tomu, co si přečetli v této kapitole, knihu dočtou. Za odměnu posloužím optimistickou vizí – nezoufejte, bude hůř. Každou součást potravy nejprve autor zkritizuje, ale pak zjistí, že by bylo nutné zemřít, pokud bychom nic nesnědli. Pitná voda je prakticky ve všech zdrojích v různé míře a různým způsobem kontaminována, Veřejnosti je …vnucován názor, že jedinou optimální výživou pro člověka kdekoliv na světe je takzvaná „smíšená strava“. Na straně 27 polemizuje s názory, že mléko a sýry jsou zdravé, nasycené tuky jsou nezdravé, ryby jsou zdravé, zdravé jsou celozrnné obilniny, přestože v dalších částech knihy je doporučuje. V další části odmítá to, že by byl člověk masožravec, býložravec či všežravec. Další úsměvnou chybou jsou ze slovenštiny počeštění celiatici (místo celiaci nebo pacienti s celiakií). Svůj mindrák řeší v poznámce – Tragikomické je, že autory všech specifických diet a jedině optimálních stravovacích režimů jsou až na nepatrné výjimky – lékaři! Na 10 stránkách koketuje s různými poměry základních živin, až se vrátí k poměru doporučovanému FDA – 20% bílkovin – 30% tuků – 50% sacharidů. K vyvolání aterosklerózy je třeba kromě tuků i další faktory – především předávkování vápníkem a fosforem. Voda s kyselým pH neleží v žaludku…, podpora pí vody (jednoduše řečeno je vodou, která je skutečně „živá“)…, pijte výrazně víc, kdykoliv jste sportovali, bez dalších jasných doporučení…, doplňky stravy nepomohou, případně mohou zvýšit riziko smrti.
Klady: 0
Zápory: Knížka rozhodně nedává odpověď na otázku v titulu, naopak čtenáře, který si knihu kvůli jejímu názvu koupil, nutí k dalším otázkám a nejistotám. Pokud by tyto nejistoty byly odrazem hlubokých znalostí a nikoliv jen až patologickou senzacechtivostí a potřebou upoutat, bylo by vše v pořádku. Knihu nelze doporučit nikomu kromě velmi vzdělaných odborníků, kteří mají chuť komentovat toto dílo a kteří jsou dostatečně odolní k hluboké skepsi, která z knihy padá.
Základní údaje o knize:
Název | Tak co mám jíst? |
Autor | Petr Fořt |
Nakladatelství | Grada |
Rok 1. vydání | 2007 |
ISBN | 80-247-1459-0 |